Det moderne forsamlingshus skal også have WiFi

Det moderne forsamlingshus skal også have WiFi

Driver du et forsamlingshus, eller er du med i den forening, der styrer det lokale forsamlingshus, kan det være en rigtig god idé at foreslå, om der ikke skal være fri WiFi tilgængeligt for jeres gæster. Det moderne forsamlingshus i dag bør næsten være udstyret med ordentligt WiFi, der er frit at bruge for alle, der lejer huset.

Det behøver ikke at være dyrt at få godt WiFi i huset. Ligesom du også vil vælge det billigste mobilabonnement privat, kan det også lade sig gøre at finde billigt WiFi til jeres forsamlingshus, uden det behøver at være af en rigtig dårlig kvalitet.

Du kan være sikker på, at mange af gæsterne i huset vil være glade for at kunne bruge WiFi, når de er til arrangementer i forsamlingshuset. Og dem der skal leje huset til private fester, vil også blive glade for at kunne bruge internettet i bygningen.

Fiber i forsmalingshuset

Hvis I gerne vil have et utroligt hurtigt og effektivt internet i bygningen, der skal kunne klare mange online på engang, kan det være en god idé at overveje at få fiber. Det er klart det bedste internet i Danmark nu til dags, og det behøver ikke at koste alverden.

Faktisk kan det nu om dage lade sig gøre at få fibernet for en forholdsvis lav månedlig pris på få hundrede kroner. Så bare fordi der skal være fiber tilgængeligt, betyder det ikke, at foreningens kasse skal tømmes for at få det til at ske.

Gør det mere attraktivt for lejere

Ved at få hurtigt internet i huset, kan det også gøre forsamlingshuset mere attraktivt for mulige lejere. Sørg derfor også at få det skrevet ind på hjemmesiden, så potentielle lejere kan se, at der er mulighed for at gøre brug af lynhurtigt internet på matriklen.

Hvis I vælger at få bredbånd i bygningen, er det altid en god idé at huske at få sat ordentligt sikkerhed op, så ubudne gæster ikke kan finde vej ind på jeres net. Det kan din internetudbyder ofte være behjælpelig med, så gå gerne i dialog med dem om dette.

Det moderne forsamlingshus skal også have WiFi
Det moderne forsamlingshus skal også have WiFi

Leave a Comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.